СЦЕНАРІЙ
ПРОВЕДЕННЯ
ПЕРШОГО УРОКУ-ГРИ
«ЧИ ЗНАЄШ ТИ СВІЙ РІДНИЙ КРАЙ?»
для учнів 5–6 класів
Мета: розвивати
інтерес учнів до вивчення історії, географії, культури України та традицій
рідного краю, зміцнювати їхнє почуття національної гордості й гідності, виховувати патріотизм.
Завдання:
- виховання в учнів 5–6
класів патріотизму, ціннісного ставлення до Батьківщини;
- усвідомлення духовної
єдності з українським народом та своєї національної ідентичності;
- розширення кола знань з
історії України та рідного краю;
- стимулювання дитячої
спостережливості, уваги, ініціативи, творчості.
Примітка. Для роботи на уроці учні об’єднуються
у дві команди.
Хід уроку
1. Звучить у записі пісня «Океану Ельзи» „Я не здамся без
бою”.
2. Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми з вами поговоримо про державу, але про яку
саме вам підкаже загадка:
У всіх людей
одна святиня,
Куди не глянь,
де не спитай,
Рідніша їм своя
пустиня,
Аніж земний в
чужині край.
Їм красить все
їх рідний край.
Нема без кореня
рослини,
А нас, людей,
без Батьківщини.
- Про яку святиню
говориться у вірші ?(Про Україну)
- Як ми можемо назвати цей
вірш ?
- Чим цікаві акровірші?
- Яке слово утворилося?
- Тож про що йтиме мова на
нашому уроці?
Жодна
з держав не може вважати себе ані розвиненою, ані демократичною, якщо її громадяни не знають свого
минулого.
Де коріння сильне й
глибоке, там і дерево сильне, воно бурям і стихіям ставить могутній опір. Звісно, що сила дуба зберігається не лише в його
могутньому стовбурі і пишній кроні, а
й, переважно, — у корінні.
Перекотиполе
зі слабким корінням безсиле у боротьбі з вітрами, які женуть його, куди їм
заманеться. І не дивно, що воно зрештою опиняється у проваллі, де знаходить
свій кінець.
Ви,
юне покоління, є тією
молодою парослю, з якої розквітне пишна крона нашого народу. Але, нагадую, за
умови, що вона живитиметься глибоким корінням, яким є мова народу, його історія, культура,
мистецтво, звичаї і традиції. Наскільки старанно ви їх вивчаєте та засвоюєте, якоюсь мірою покаже
сьогоднішня
патріотична гра
"Чи знаєш ти свій рідний край?" Кожна команда отримає свої завдання,
які їй потрібно буде вирішити. А нагородою для всіх буде дружба і гарний настрій.
3. Гра.
Завдання перше –
„Державні символи”
Командам пропонується назвати державні символи
(прапор,герб, гімн). Поки одна частина команди працює над цим завданням, інша,
залежно від отриманого завдання, малює
на дошці кольоровою крейдою прапор, а інша — герб України (можна також викласти
державні символи з клаптиків кольорового паперу, природних матеріалів, мозаїки
тощо).
Завдання друге –
„Хто швидше”
Командам
пропонується записати на дошці в алфавітному порядку назви міст, річок.
Варіант
1. Записати
в алфавітному порядку назви українських міст (напроти кожної букви алфавіту по
одній назві).
Варіант
2. Записати
в алфавітному порядку прізвища видатних людей України (історичних діячів, учених,
митців, героїв визвольних змагань).
Переможцями
стають ті, хто запише більше назв.
Орієнтовно:
Варіант 1
Бар,
Вінниця, Галич, Донецьк, Житомир, Запоріжжя, Кам'янець-Подільський, Львів,
Мукачеве, Ніжин, Овруч, Рівне, Суми, Тернопіль, Ужгород, Фастів, Чернівці, Чернігів,
Чортків, Шепетівка, Хмельницький.
Варіант 2
Буг, Десна, Дніпро, Дністер, Жванчик, Збруч, Лімниця,
Прип'ять, Прут, Росава, Рось, Смотрич, Тетерів, Хомора, Черемош, Уж.
Завдання третє – "Ерудит"
Варіант 1
1.
Які гори є
на території України?
2.
Назвіть
найвищу гору Карпат.
3.
Які моря є
на території України?
4.
Яка
найбільша річка України?
5.
Основний
закон України.
6.
Державна
мова України
7.
Найвища посада і титул за часів козацької України. (Гетьман)
8. Кого з руських князів і за що
іменують Великим? (Володимира Хрестителя)
9. Як стародавні греки називали Дніпро?
(Борисфен)
10.Ім'я руської княгині-християнки. (Ольга)
11. Назвіть автора музики Гімну України. (Вербицький)
Варіант 2
1.
Найголовніший
майдан України. (Незалежності)
2.
Кого
називають Кобзарем?
3.
Що
святкують українці 28 червня?
4.
Що
означають кольори в державному прапорі?
5.
Президент
нашої країни?
6. Складне слово-назва
природоохоронного заповідника в Україні. (Асканія-Нова)
7.
Основоположник української музики. (Лисенко)
8.
Від чийого імені отримав назву руський алфавіт? (Кирило,
Кирилиця)
9.
Назвіть
ім'я сестри засновників Києва? (Либідь)
10.Хто
автор слів Гімну України ? (Чубинський)
11.Людина,
яка належить до певної держави, підпорядковується законам, перебуває під її
захистом. (Громадянин)
Сторінка «Здорові діти для країни»
Фізкультхвилинка
«Веселі малята»
Дружно разом піднялись,(Встати із-за
парт)
Вліво,вправо подивились.(Нахили голови вліво,вправо)
Потім хутко повернулись,(Руки на поясі ,зробити поворот)
Всім навколо посміхнулись (Посміхаються один одному)
Поплескали в долоні(Плескають в долоні )
І побігали як поні (Біг на місці)
Хай лунає всюди сміх:
Ми - малята кращі всіх!(Хором)
Вліво,вправо подивились.(Нахили голови вліво,вправо)
Потім хутко повернулись,(Руки на поясі ,зробити поворот)
Всім навколо посміхнулись (Посміхаються один одному)
Поплескали в долоні(Плескають в долоні )
І побігали як поні (Біг на місці)
Хай лунає всюди сміх:
Ми - малята кращі всіх!(Хором)
Завдання четверте – „Народна скарбничка”
-
Майже у всіх народів, окрім державних є ще й народні символи.
-
Які народні символи українців ви знаєте?
(Рушник
– своєрідний символ життєвого шляху, важливий оберіг родинного
гніздечка. Чистий,бажано новий, рушник використовується під час церковних свят
і всіх урочистих подій у житті людини. За старих часів кожна господиня намагалася
вишити рушник якнайкраще, прикрасити його різноманітними візерунками,
найчастіше червоного та чорного кольорів. Кожен колір – певний символ: білий –
священний, червоний – колір влади, сили, кохання; чорний – колір смутку.
Вінок за народними уявленнями, сплетений із живих квітів,
оберігає від злих сил. Він завжди був символом краси і чистоти і носили його
незаміжні дівчата.
Здавна
українськими символами вважаються такі рослини: верба, тополя, барвінок,
калина та інші.
Верба - символ
краси,неперервного плину життя .Освячені у церкві вербові гілки мають майже магічні
лікувальні властивості.
Тополя - символ
сильної туги, невимовного смутку
Калина – «дівоча»
рослина, символізує чистоту, кохання та красу.
Барвінок – символ
вічності. Ця рослина має надзвичайні цілющі властивості.
Народні
пісні, прислів’я, казки, приказки, чистомовки, скоромовки, загадки, ігри - це все те, що збереглося з тих давніх часів і
є символами і оберегами нашої української культури.
Робота в парах.
- З’єднайте частини народних прислів’їв.
Батьківщина - мати , умій за неї постояти.
Людина
без Вітчизни , як соловей без пісні.
Всюди
добре, а вдома найкраще.
Кожному
мила, рідна сторона.
За
рідний край, життя віддай.
- Перегорнемо наступну сторінку нашого журналу.
Сторінка четверта «Літературна»
Перш ніж опрацювати цю сторінку,пропоную
послухати оповідання В.Сухомлинського «Без Батьківщини життя - не життя».
Журавлик народився на березі великого озера. Підріс,полюбив рідну землю. Але
наближалася зима.Журавлик пристав до зграї інших журавлів і полетів далеко на
південь.Там вічне літо, яскраве сонце. У лісах зелені, сині, голубі папуги
співають.
А наш журавлик прилетів роздивився й
засумував. Ніщо його не радує – ні пташині пісні, ні привітне сонце.
Ось одного разу підлетів до журавлика
голубий папуга і запитав:
- Чого сумуєш? Чом гнізда не мостиш?
Журавлят не виводиш?
Мовчить журавлик, нічого не відповідає,
тільки на північ поглядає.
Раптом насторожився, прислухаючись до
чогось. Здалеку долинув журавлиний клич:
- Пора в дорогу !
Змахнув журавлик крилами.
- Куди ж ти летиш? – здивувався папуга.-
Адже там холодно. Поживеш кілька місяців
та й знову до нас повернешся. І що ж там хорошого на твоїй холодній півночі ?
- А хороше те, що я там народився,-
відповів журавлик. - Там моя Батьківщина. А без Батьківщини життя – не життя.
Сказав те журавлик і полетів доганяти
своїх товаришів.
Учитель.
- Скажіть, чому журавлик сумував у
вирії?
- Як ви зрозуміли назву цього
оповідання?
Не лише В.Сухомлинського хвилювала
і надихала рідна Батьківщина, а й багатьох поетів, які прекрасно описали свою
любов до рідної землі.
4.
Підбиття підсумків. Після закінчення гри підбиваються підсумки, визначаються переможці.
Ось і прогорнули ми останню сторінку нашого
журналу. Чи сподобалось вам? Що нового дізналися? Що найбільше запам’яталося?
Підведемо
підсумок грою «Так чи ні»
-
Столиця України – Полтава.
-
Найбільша річка України –Дніпро.
-
Президент України Яценюк.
-
Наша Батьківщина називається Китай.
-
Прапор України червоного кольору.
-
День незалежності 8 березня.
-
Засновники Києва Щек, Хорив, Либідь.
-
Державні символи України герб, прапор, гімн.
Любіть Україну , як сонце любіть,
Як вітер і трави,і води
В годину щасливу і в радості мить.
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Як вітер і трави,і води
В годину щасливу і в радості мить.
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Звучить пісня у
виконанні «Океану Ельзи» «Все буде добре».
Комментариев нет:
Отправить комментарий